YAPAY ZEKA OLMADAN BIG DATA ANLAMSIZ


YAPAY ZEKA OLMADAN BIG DATA ANLAMSIZ

 

Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, Convergence India 2018’de büyük veride analiz ve yapay zekanın önemine dikkat çekti.

Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, Hindistan'da düzenlenen Convergence India 2018'e katılan tek Türk panelist oldu. Oğuz Haliloğlu, bu yıl 26'ncısı düzenlenen ve teknoloji dünyasının önemli etkinliklerinden biri olan Convergence India 2018'de Big Data (Büyük Veri) ve Analiz hakkında sunum yaptı.

Convergence India 2018'e Türkiye’den katılan tek isim olarak ülkemizi temsil eden Oğuz Haliloğlu Big Data ile ilgili "Big Data'nın büyük ve çok yönlü olması önemli. Anlamlı veriler çıkarılabilecek veri toplanması gerekiyor. Big Data'da gerçek verim yapay zeka ile ortaya çıkıyor. Yapay zeka, büyük veriye bakarken göremediğimiz ilişkiler kurmamızı sağlayarak hedefe yönelik kesin sonuçlar veriyor. Faaliyet gösterdiğimiz alanda, telekomünikasyon sektöründe yapay zekanın önemi büyük. Gerçek zamanlı harmanlanmış büyük verinin yapay zeka ile analiz edilmesi sayesinde operatörler, abonelerininihtiyaçlarını doğru zamanda belirleme imkanı buluyor. Yapay zekanın anlamlandırması sayesinde hedefe ve hedefin ihtiyacına yönelik çözümler, servisler üretebiliyor. Bu sayede satış gelirleri ve başarı oranı artıyor." açıklamasını yaptı.

Big Data'yı çok sayıda kum tanesi yanında az sayıda petrol sahasına sahip koca bir çöle benzeten Oğuz Haliloğlu, çöldeki petrol sahasının ancak yapay zeka ile en verimli ve doğru şekilde bulunup işlenebileceğini belirterek yapay zeka olmadan Big Data'dan istenen verimin elde edilemeyeceğini vurguladı.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları