Blockchain Yapay Zekayı Nasıl Dönüştürür?


Blockchain Yapay Zekayı Nasıl Dönüştürür?

Blockchain, her sektörü bozma potansiyeline sahip yeni bir teknoloji olarak lanse edildi. Blockchain teknolojisinin merkezi olmayan sistemi, günümüzde kullanılmakta olan doğal olarak merkezi operasyon sistemine antitetiktir. Bir çeşit merkezi olmayan veritabanı mimarisi kullanılarak, belirli işlemlerin kaydı ve kimlik doğrulaması, tek bir otorite yerine birkaç tarafın anlaşmasına bağlıdır.

Diğer merkezi teknolojilere kıyasla, blockchain teknolojisi işlemleri daha güvenli, daha hızlı ve daha şeffaf hale getirir.

Bu teknolojinin etkisi, finans sektöründe zaten Bitcoin, Ethereum ve Litecoins gibi kripto para birimleri ile haber yapıyor. Uygulama ayrıca reklam, sağlık, iş lojistiği, güvenlik vb. Gibi diğer alanlara da genişletilmiştir.

Şu anda, araştırmacılar daha büyük alemleri araştırıyor, blok zincirini büyük veri, IoT ve en önemlisi Yapay Zeka gibi daha gelişmiş teknoloji alanlarına dahil etmeye çalışıyor.

Yapay Zeka Nedir?

AI, makinelerin daha bağımsız ve verimli hareket edebilmesi ile ilgili alanlarda kaydedilen çeşitli teknolojik ilerlemelerin alt kümeleri için bir şemsiye terimdir. Konuşma düzeni tanımadan kendi kendini süren arabalara kadar, AI'nın amacı, makinelerin daha akıllı hale getirmek için büyük veri akışlarından toplanan bilgileri öğrenmelerine ve uygulamalarına izin vermektir.

AI ve Blockchain Birleşmesi

Temel olarak, blockchain doğru kayıtlar, kimlik doğrulama ve yürütme ile ilgilenirken, AI karar vermede, belirli kalıpları ve veri kümelerini değerlendirmede ve anlamada, sonuçta özerk etkileşime neden olur. AI ve blockchain, yakın gelecekte sorunsuz bir etkileşim sağlayacak çeşitli özellikleri paylaşıyor. Üç temel özellik aşağıda listelenmiştir.

  1. AI ve Blockchain Veri Paylaşımı Gerektirir

Merkezi olmayan bir veritabanı, belirli bir ağdaki birden çok istemci arasındaki veri paylaşımının önemini vurgular. Benzer şekilde, AI büyük oranda Büyük Verilere, özellikle de veri paylaşımına dayanır. Analiz edilecek daha açık verilerle, makinelerin tahminleri ve değerlendirmeleri daha doğru olarak kabul edilir ve üretilen algoritmalar daha güvenilirdir.

  1. Güvenlik

Blockchain ağında yüksek değerli işlemlerle uğraşırken güvenliğe büyük bir ihtiyaç vardır. Bu, mevcut protokoller aracılığıyla uygulanır. Yapay Zeka için, makinelerin otonom doğası, felakete yol açma olasılığını azaltmak için yüksek düzeyde güvenlik gerektirir.

III. Güven Bir Gereksinimdir

Yaygın olarak kabul edilen herhangi bir teknolojinin ilerlemesi için güven eksikliğinden daha büyük bir tehdit yoktur ve ne AI ne de blockchain hariç tutulmamıştır. Makineden makineye iletişimi kolaylaştırmak için beklenen bir güven düzeyi vardır. Ayrıca, blockchain ağında belirli işlemleri gerçekleştirmek için güven gereklidir.

Kullanım örneği: Sağlık için AI merkezli blockchain teknolojisi. Bu tür bir çözüm akışa şeffaflık ve esneklik getirir.

Benzer özellikleri Yapay Zeka ve blockchain paylaşımını gösteren birkaç örnekle, şimdi blockchain teknolojisinin Yapay Zekayı nasıl dönüştüreceğini anlamaya devam edebiliriz.

Açık Veri Pazarı

Daha önce belirtildiği gibi, AI teknolojisinin ilerlemesi sayısız kaynaktan gelen verilerin kullanılabilirliğine bağlıdır. Google, Facebook, Amazon gibi şirketler, birçok AI işlemi için yararlı olabilecek büyük veri kaynaklarına erişebilse de, bu verilere piyasadan erişilemez.

Blockchain, eşler arası bağlantı kavramını tanıtarak bu tek sorunun üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Açık, dağıtılmış bir kayıt defteri olduğundan, veriler ağdaki herkes tarafından erişilebilir hale gelir. Mevcut veri oligopolunun sonu gelir ve açık ve serbest veriler çağını başlatır.

Büyük Ölçekli Veri Yönetim Mekanizması

Veriler kullanıma sunulduktan sonra bile, yönetimi ölçeklendirmek için başka bir engeldir. Şu anda mevcut olan veri miktarının 1.3 Zettabayt olduğu tahmin edilmektedir. Yapay Zeka olarak bilinen Yapay Zeka'nın geri bildirim kontrol sistemi olarak modellenebilecek bir alt alanı vardır. Bu özellik, otonom ajanların fiziksel çevre ile daha iyi etkileşime girmesine yardımcı olur.

Merkezi olmayan bir sistemde saklanan tonlarca veriyle, geleneksel merkezi depolama hub'ına kıyasla çeşitli avantajlar vardır. Bir kriz ve doğal afet durumunda, veriler tek bir yerde depolanmaz, dolayısıyla korunur. Ayrıca, bilgisayar korsanlığı ortadan kaldırılır ve bu, veri kümesinin bozulmaya karşı daha az hassas olmasını sağlar.

Daha Güvenilir AI Modelleme ve Tahminleri

Bilgisayar sistemlerinin temel prensiplerinden biri GIGO'dur. Çöp içeri çöp dışarı. Yapay Zeka alanı büyük oranda büyük veri akışlarına bağlıdır. Bazı bireyler veya şirketler, sonuçları değiştirmek için sağlanan verilere kasıtlı olarak müdahale eder. Çöp verileri ayrıca sensörlerin ve diğer veri kaynaklarının planlanmamış arızalanmasından kaynaklanabilir.

Doğrulanmış veritabanlarının segmentlerini oluşturarak, modeller yalnızca doğrulanmış veri kümeleri üzerinde başarıyla oluşturulabilir ve uygulanabilir. Bu, veri tedarik zincirindeki hataları veya düzensizlikleri tespit edecektir. Ayrıca, veri akışı bölümler halinde mevcut olduğundan sorun giderme ve anormal veri kümeleri bulma stresini azaltmaya yardımcı olur. Son olarak, blockchain teknolojisi değişmezlik ile eş anlamlıdır, bu da verilerin izlenebilir ve denetlenebilir olduğu anlamına gelir.

Veri ve Model Kullanımı Üzerinde Kontrol

Bu, blockchain teknolojisini ve Yapay zekayı entegre etmenin çok önemli bir yönüdür. Örneğin, Facebook ve Twitter'da oturum açtığınızda, platformlarına yüklediğiniz herhangi bir içeriğin haklarından feragat edersiniz. Aynı şey bir şarkıcı plak anlaşması imzaladığında da olur. Aynı kavram AI verilerine ve modellerine de uygulanabilir.

Model oluşturma amacıyla bir veri oluşturulduğunda, kısıtlamaya veya izne neden olan lisanslar sizin tarafınızdan belirlenebilir. Blockchain teknolojisi daha sonra bunu nispeten daha kolay hale getirir.

Açıklamak gerekirse, blockchain ağında, bu verileri görüntüleme veya kullanma izinleri bir varlık olarak görülür. Aynı şekilde madeni paralar kripto para birimi platformunda aktarılabilir, ağdaki bilgilere erişmek için bu izinler de aktarılabilir.

Kullanım örneği: SingularityNET'in yapay zeka pazarı, açık kaynaklı bir protokol ve eşgüdümlü yapay zeka hizmetleri pazarı için akıllı sözleşmelerin toplanması. Ekip, blockchain teknolojisinin işlemsel ve defter tutma avantajları nedeniyle SingularityNET'teki ağ işlemlerini yönetmek için ideal bir araç sunduğunu söylüyor. Platform, ağ tarafından kullanılmak üzere bir AI hizmeti eklenmesine ve karşılığında ağ ödeme jetonlarının alınmasına izin verir. Ancak, öncelikle, AI Temsilcilerinin birbirleriyle ve dış müşterilerle etkileşime girmesine izin vermek için bir blockchain tabanlı çerçeve tasarlanmalıdır. İşte üst düzey ağ mimarisi şeması.

Görüntü Kaynağı

Bu durumda, verilerinizin sahip olduğunuz herhangi bir veri kümesi için nasıl kullanıldığını kontrol edebilirsiniz. Gizliliğin gerekli olduğu endüstriler için, bu teknoloji kullanışlı olacaktır. Her iki teknolojinin de şu anda hemen hemen her sektörde dalgalanabilmesi nedeniyle, bu iki alanın sinerjisi çok daha fazla fayda vaat ediyor. Teknolojinin geleceği kaçınılmaz olarak merkezi olmayan bir işletim sistemidir, bu sayede makineler daha iyi etkileşime girer ve insan faaliyetlerinin anlaşılması daha iyi modellenir.


İlginizi Çekebilecek Yazılar


İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları