Bulut Tabanlı Uygulamalara Geçişte Veri güvenliği, Veri Gizliliği Ve Adaptasyon Endişeleri Öne Çıkıyor


Bulut Tabanlı Uygulamalara Geçişte Veri güvenliği, Veri Gizliliği Ve Adaptasyon Endişeleri Öne Çıkıyor 

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve farklı iş modellerine sahip birçok şirket, Bulut tabanlı İnsan Kaynakları ve CRM uygulamalarıyla bütün iş süreçlerini kolayca yürütürken, zaman ve maliyet tasarrufu da sağlıyorlar. Ancak uzun yıllar geleneksel metotlarla çalışmış olan şirketler için bir adaptasyon sürecinin mutlaka olması gerekiyor. Diğer yandan bu uygulamaları edinmek istemeyen şirketlerin önemli bir kısmı veri güvenliği, uygulamaya adaptasyon ve uygulama kullanımını şirket içi yaygınlaştırma gibi konularla ilgili endişeleri nedeniyle bunu erteliyor.

Geliştirdiği bulut tabanlı, esnek ve kolay özelleştirilebilir İK ve CRM uygulamalarıyla öne çıkan Ofisim’in kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, “Gelecekte varlık göstermek isteyen şirketlerin hangi sektörde olurlarsa olsunlar Bulut teknolojilerini iş süreçlerine en kısa sürede adapte etmeleri gerekecek. Bulut teknolojileriyle ilgili veri güvenliği ve korunması gibi konularda bazı firmaların çekinceleri olsa da altyapıda gerekli önlemlerin alınması ve standartların sağlanması hem bu çekinceleri boşa çıkarıyor hem de uygulamaların verimini arttırıyor” diyor.

 Serdar Turan

Serdar Turan, bulut tabanlı İnsan Kaynakları ve CRM uygulamalarından yüksek verim almak isteyen işletmelerin dikkate alması gereken noktaları şöyle sıralıyor:

Öğrenme Süreci: Yeni bir teknoloji yeni bir öğrenme süreci gerektirir. Uygulamalarımızı müşterinin ihtiyacını karşılamaya dönük olarak tasarlanmış sade ve kullanıcı dostu arayüzlerle sunarak bu öğrenme sürecinin kısa olmasını hedefliyoruz. Ofisim İK ve CRM uygulamalarına geçerken öncelikle çalışanlara bu uygulamaların kullanımı ile ilgili eğitim vermek gerekiyor. Öğrenme sürecinin kısalması için, Ofisim’in alanında uzman destek ekibi müşterileri uygulamalar hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirerek destekliyor.

Adaptasyon süreci: Uzun yıllar iş süreçlerinde kullanılan yöntemlerin iş kültürüne yerleştiğini ve iş süreçlerini tamamen değiştirecek olan bu yeni teknolojilerin yeni bir kültür oluşturacağını unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla, teknolojiyi kurum kültürüne adapte etmenin biraz zaman ve sabır gerektirdiği de göz önüne alınmalı ve çalışanların sistemi aktif olarak kullanımı teşvik edilmeli. Adaptasyon süresi kısaldıkça bulut tabanlı uygulamalardan elde edilecek verim de artıyor. Adaptasyon sürecini kısaltmak için öncelikle uygulamaların şirkete doğrudan getireceği kazanımlara odaklanılarak somut çıktılar alınması sağlanmalı.

Veri Depolama ve Güvenlik: Bulut tabanlı uygulamaların sunduğu veri depolama avantajı birçok şirketin ilgisini çekiyor. Fakat bulut tabanlı uygulamaları kullanırken bu verilerin üçüncü bir partiyle paylaşılması, verilerin geri alınamaması ya da siber saldırıya maruz kalması konuları aynı ölçüde endişe verici olabiliyor. Bu noktada uygulamanın temin edildiği şirketin verileri nasıl koruduğu ve sakladığının sorgulanması gerekiyor. Ofisim uygulamaları, tüm verileri KVKK kanununa uygun şekilde, Bulut standartlarınca belirlenmiş güvenlik protokolleriyle koruyor ve müşteriye ait veriler bir başkasıyla paylaşılmıyor. Dünya standartlarında veri şifreleme, saklama ve yedekleme yöntemleriyle dikkat çeken Ofisim, kullanıcılarına üst düzey güvenlik sağlıyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları