Çin Sınır Polisi Turistlerin Telefonuna Uygulama Kuruyor


Çin Sınır Polisi Turistlerin Telefonuna Uygulama Kuruyor

ABD Dışişleri Bakanlığı yeni düzenlemesiyle vize başvurularında sosyal medya hesaplarını istemeye başlanacağını açıklamıştı. ABD vizesi ile ilgili bu ilgi çekici kararın ardından Çin sınır polisi tarafından uygulanan da gündeme geldi. Çin vizesi ile Çin’e giden turistlerin telefonlarına gözetleme uygulaması kuruluyor.

Çin sınır polisi gözetleme uygulaması ile turistleri inceliyor

ABD vizesi ile ilgili alınan karar, ülkeye ziyarete giden turistlerin ulusal güvenliği tehdit edip etmeyeceğine dair bir güvence niteliği taşıyor. Turistin kim olduğuna sosyal medya hesaplarından bakmak isteyen ABD’nin ardından Çin cephesinde de ilginç bir uygulama ortaya çıktı.

Çin’deki sınır polisi, özellikle Kırgızistan’dan gelen ziyaretçilerin telefonlarına gizlice, gözetleme uygulaması kuruyor. Bu uygulama kişinin e-postalarına, kısa mesajlarına ve kişilerine ulaşabiliyor.

Kullanıcı yanlışlıkla bir uygulama indirdiğinde ya da haber okuduğunda gözaltına alınma riski taşıyor.

Gözetim uygulaması ile ilgili hükümet cephesinden bir açıklama geldi. Bu uygulamaların, yetkililerin ‘sorunlu’ olarak gördüğü içeriği araştırmalarının bir parçası olduğu söyleniyor.

Çin hükümeti son zamanlarda sık sık Müslüman kamplarıyla da gündeme geliyor. Hükümetin ‘Yeniden eğitim kampları’ olarak isimlendirdiği kamplara toplanan Müslümanlar orada hükümetin karar verdiği şekilde eğitiliyor. Bu uygulama birçok kişi tarafından insanlık dışı olarak değerlendirse de Çin’in geri adım atmaya niyeti yok.

Çin, Sincan bölgesindeki Müslüman nüfus için uygulamalarına da devam ediyor. Sokaklara ve camilere yüz tanıma kameraları kuran hükümet, ayrıca burada yaşayanların telefonlarına da söz konusu uygulamaları indirmeleri için baskı uyguluyor.

Android telefonlara mobil uygulama, iPhone’lara tarayıcı

Akademisyenler ve siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan analizde, Çinli bir şirket tarafından tasarlanan uygulamalanın, Android telefonları sorunlu olarak görülen içerikler konusunda sıkı bir taramadan geçirdiği iddia edildi. Sorunlu içerikler arasında Ramazan ayında oruç tutmak, Dalai Lama’nın edebiyatı ve Unholy Grave isimli bir Japon metal grubu gibi içerikler yer alıyor.

Sınırda iPhone modelleri için ise bir tarayıcı kullanılıyor. Telefon bu tarayıcıya takılıyor ve buradan içerikler detaylı bir şekilde inceleniyor.

Sınır polisi telefonu, uygulama yüklediği Android telefonları iade ederken ise uygulamayı kaldırıyor. Verilerin, yolcuların ilerleyen zamanda takip edip etmemek için kullanıldığına dair bir kanıt ise henüz yok. Ancak, toplanan bilgilerin, kişinin yerini tespit etmekte kullanılabileceği söyleniyor.

The Guardian, bu yıl Android telefonuyla Sincan sınırını geçen ve telefonunda bu gözetleme uygulaması gören bir turist ile konuşarak ondan bilgiler aldı. Telefonun kontrol noktasından teslim edilmesini isteyen sınır polisinin, kendisini ise ayrı bir odaya aldığını söyledi. Herkesten PIN kodunu isteyen polisler telefonu bir saat sonunda iade etti. Turist, hiçbir aşamada telefona ne yapıldığı hakkında bilgi verilmediğini belirtti.

 

Kaynak; The Guardianİlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları