IDC Türkiye, Bulut ve Veri Merkezi Konferansı’nda TÜSİAD Ve TÜBİSAD Başkanlarını Ağırlayarak Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Yol Haritasını Tartışacak


IDC Türkiye, Bulut ve Veri Merkezi Konferansı’nda TÜSİAD Ve TÜBİSAD Başkanlarını Ağırlayarak Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Yol Haritasını Tartışacak

600 

İstanbul, 12.03.2018 – (International Data Corporation) IDC Türkiye Bulut ve Veri Merkezi Konferansı’na, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Erman Karaca katılacak. İstanbul Kongre Merkezi’nde 13 Mart Salı günü saat 09:00 itibariyle başlayacak konferansta, Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından olan TÜSİAD ve TÜBİSAD Başkanları açılış konuşmaları gerçekleştirerek, Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğu ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektörü hakkında değerli bilgiler verecek.

Etkinliğin devamında Türkiye’nin önde gelen kurumların üst düzey BT yöneticileri ile tedarikçiler, çeşitli sunum ve interaktif panel sohbetleriyle dijitalleşmeye paralel olarak evrim geçiren bulut teknolojileri ve veri merkezleri hakkında fikir alışverişini mümkün kılacak. IDC analistleri ile sektörün uzmanları, veri merkezi yatırımlarının evrim geçiren dinamiklerini masaya yatıracağı ve günümüzün çalkantılı ekonomisinin neden olduğu çok sayıda zorluğun üstesinden gelmek için bir dizi strateji ve çözümü tartışılacağı konferansta aynı zamanda çoklu bulut mimarileri, dijital dönüşümün altyapılara etkisi, veri merkezi optimizasyonu ve buluta geçiş stratejileri gibi konular, konferansın ana gündemleri arasında yer alacak.

Dünyanın Önde Gelen Teknoloji Hizmet Sağlayacıları Bu Konferansta

Dünyanın önde gelen veri merkezi hizmet sağlayıcılarından Equinix ile teknoloji hizmet sağlayıcıları Netapp, Veeam ve Bulut Broker’ın genel müdürleri etkinlikte bir araya gelip, Türkiye’nin veri güvencesi hakkında tartışarak, teknolojiye yön veren yeni çözümleri hakkında bilgi verecek. Konferansta ayrıca sektörün diğer öncü tedarikçileri arasında yer alan Google, IBM, Microsoft, Netaş, Turkcell, Juniper, Nutanix ve Commvault’un uzmanları, geleceğin bulut ve altyapı teknolojilerı hakkında sunumlar gerçekleştirecek.

Türkiye’deki kurumların üçüncü platform yolculuklarına başlamasıyla birlikte büyük veri, mobilite ve bulut bilişim artık daha stratejik bir gözle değerlendirilip, yatırım kalemleri arasındaki yerlerini çoktan almış bulunmakta. Farklı teknolojilere yönelik dönüşümsel projeler başlatan finans, telekom, sağlık, kamu, enerji gibi farklı sektörlerdeki kurumlardaki bu projelerin iki önemli parçasını veri merkezi ile süreçler oluşturmakta.

 

IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları: “Dijital dönüşümün en temel yapıtaşlarından biri olan bulut teknolojileri her gün daha da zorlaşan ekonomik ve rekabet koşullar altında önemini daha da çok arttırmaktadır. Türkiye’deki organizasyonların bulut teknolojileri kullanma stratejileri her ne kadar sektörel olarak değişiklik gösterse de yasal uygunluk, regülasyon zorunlulukları olmayan sektörlerdeki kurumlar “ilk önce bulut” stratejisine geçmeye başladı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde BT harcamalarının ciddi bir ölçüde bulut yatırımlarına kayarken “ilk önce bulut” yaklaşımından “sadece bulut” stratejisine geçmesi ise kaçınılmaz olacak”.

Çizmecioğulları sözlerine şöyle devam etti: “IDC’nin düzenleyeceği Cloud & Datacenter Roadshow 2018 etkinliğimizde şirketiniz için veri merkezi dönüşümü tarafında doğru stratejilerin belirlenmesi ve zorlukların aşılmasına yönelik bir yol haritasının oluşturulmasının önemini vurgulayacağız.”

IDC Türkiye’de sistemler ve kurumsal altyapı çözümleri Araştırma Müdürü olarak görev yapan Aslı Koçkal’ın konuyla ilgili yorumları ise şu şekilde: “IDC Türkiye olarak yaptığımız çeşitli araştırmalar sonucunda Türkiye’deki organizasyonların dijital dönüşüm ve inovasyon hedefleri için bulut teknolojileri ile ilgili stratejilerini gün geçtikçe daha da önemsediklerini görüyoruz. IDC’nin yayınlamış olduğu son genel bulut rakamlarına göre; Türkiye genel bulut pazarının 2018 yılı sonunda %20,7 yıllık büyüme oranıyla 140,18 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Pazarın 2017-2021 dönemi için yıllık bileşik büyüme oranının ise %16.1 seviyesinde olması bekleniyor. Sonuçlara göre 2017 yılında hizmet olarak yazılım pazarı (SaaS) 58,69 milyon dolarlık büyüklükle genel bulut pazarının %50.5’ini oluşturdu. Hizmet olarak altyapı pazarı (IaaS) 38.66 milyon dolar ile %33.3 pazar payı ile ikinci sırada yer alırken, hizmet olarak platform (PaaS) pazarı 18.83 milyon dolara ulaşarak %16.2 pazar payı aldı.”

 

Türkiye’nin En İyi Bulut Projeleri Ödüllerini Teslim Alacak

IDC Türkiye’nin bu yıl ilk defa düzenlediği “IDC Cloud Awards 2018”e başvuran projelerin değerlendirmeleri tamamlandı. ‘Bulut Yazılım Hizmeti’, ‘Bulut Maliyet Tasarrufu’, ‘Bulut Altyapı/Platform Hizmeti’, ‘Özel Bulut’ ve ‘Bulut’a Geçiş’ kategorilerinde yarışan projeler, sektörün değerli BT yöneticilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Türkiye’nin “En İyi Bulut Bilişim Projeleri’nin seçildiği “IDC Cloud Awards 2018” töreni konferansın sonunda gerçekleştirilerek, proje sahiplerine ödülleri takdim edilecek.

Yarışma Kategorileri ve Ödül Alan Projeler:

Bulut Yazılım Hizmeti Kategorisi

1.Renault Mais - Servis 4.0

1.Turkcell - E-Şirket

2.Mercedes-Benz Türk - BASE: ServiceNow Implementation Project

2.TOFAŞ - COSMOS (Corporate Service Management and Operations)

3.Otokoç Otomotiv - Video Konferans Projesi

Bulut Altyapı/Platform Hizmeti Kategorisi

1.Doğuş Teknoloji - Mobilet: Born-in-Cloud Social Event Planning Discovery and Ticketing Platform

2.Turkcell - Sanal Sunucu İş Sürekliliği

3.Penti Giyim - SAP Hana On Azure

Buluta Geçiş Kategorisi

1.Doğuş Yayın Grubu - Media Platforms Digital Transformation

2.CK Enerji - Migration Phase One

3.Çalık Holding - SNAPCOMMS Merkezi Mesajlaşma

Bulut Maliyet Tasarrufu Kategorisi

1.Doğuş Medya - Archiving as a Service

2.TÜPRAŞ - Delivering Secure Virtual Desktops from Azure to Any Device

3.TOFAŞ - COSMOS (Corporate Service Management and Operations)

Özel Bulut kategorisi

1.Borsa İstanbul - BISTECH Bulut Projesi

2.MV Holding - İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma Merkezi

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları