Penti, Solvoyo ile Dijital Transformasyon Yolculuğuna Devam Ediyor…


Penti, Solvoyo ile

Dijital Transformasyon Yolculuğuna Devam Ediyor…

Türkiye’nin lider çok kategorili iç giyim moda perakende markası Penti, globalleşme stratejisi doğrultusunda devam ettiği güçlü büyümesine dijital dünyaya yaptığı yatırımlar ile güç katmaya devam ediyor. Tedarik zinciri yazılımlarında stratejik çözümler sunan Solvoyo ile hayata geçirilen işbirliği, şirket içi IT yatırımı yapmaya gereklilik duymadan tüm planlama süreçlerini tek bir platformdan yönetme olanağı sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl 71 milyonun üzerindeki ziyaretçiyi dünyanın doğusundan batısına 500 ‘ün üzerinde mağazası, www.penti.com ve www.penti.com.ro e-ticaret sitelerinde ağırlayan Penti, Amerika kıtasından Kuzey Afrika’ya 30’u aşkın ülkede hizmet veriyor. Türkiye’de pazar lideri olmanın yanında Avrupa, Ortadoğu ve Balkanlar’ı kapsayan bölgede hızla büyüyen Penti, kendi operasyonu ile yönettiği Romanya, Kazakistan ve Kıbrıs pazarlarının yanı sıra  Arnavutluk, Kosova Makedonya, Gürcistan, Azerbaycan ve Suudi Arabistan gibi hemen hemen tüm çevre ülkelerde pazar lideri olarak başarısını sürdürürken çevre ülkelerdeki bilinirliği ve marka gücünü global pazara taşımayı hedefliyor.

Global Büyümede Tek Çare Dijital Transformasyon;

Penti, 2018 yılında başladığı dijital dönüşüm süreciyle üretimden sahaya giden süreçte kusursuz bir müşteri deneyimini amaçlıyor. Hızlı büyüme sürecini maksimum verimle sürdürebilmenin ancak sezon öncesi & sezon içi süreçleri düzenleyerek, uçtan uca entegrasyonu sağlayarak ve ileri analitik yetilerden yararlanarak mümkün olabileceğini öngören Penti Giyim Ceo’su Mert Karaibrahimoğlu; "Penti’yi Solvoyo ile iş / çözüm ortağı yapan sağladığı analitik yeti ve sektördeki danışmanlık tecrübesiydi. Projenin amacı Penti’nin şirket kültürünü veri odaklı bir çalışma kültürüne doğru yöneltmek ve değiştirmekti. Bu işbirliği Penti için gerçek bir dijital dönüşüm" dedi. 

Penti’nin binlerce sezon ürününün operasyonel yönetimi manuel olarak ilerliyordu. İddialı hedeflere ulaşmanın ve hızlı büyüme sürecini maksimum verimle sürdürebilmenin ancak sezon öncesi & sezon içi süreçleri düzenleyerek, uçtan uca entegrasyonu sağlayarak ve ileri analitik yetilerden yararlanarak mümkün olabileceğini gören Penti, dijital transformasyon yolunu benimsedi. Solvoyo ile hayata geçirilen iş birliği aynı zamanda şirket içi IT yatırımı yapmaya gereklilik duyulmadan tüm planlama süreçlerini tek bir platformdan yönetme olanağı sağlıyor. Süreçlerin matematiksel modellere ve akıllı makine öğrenme algoritmalarına dayanması ile Solvoyo,  Penti’nin kurumsal bir belleğe sahip olabilmesini mümkün kılan proje çalışması ile tüm tedarik zinciri süreçlerini optimize ediyor.

Akıllı Makine Öğrenmesi ile Güçlendirilen Veri Analitiği, İş İçin Önemli ve Anlamlı Bir Değer Yaratır;

Solvoyo geçmişte olanlar ve nedenleri ile; gelecekte neler olacağını öngörmek ve geçmişe dayalı yararlı çıkarımlar yapmak için; algısal öğrenme yetilerini kullandı. Solvoyo’nun akıllı makine öğrenmesi algoritmaları ve analitik öngörülere dayalı metodolojisi, Penti’nin her mağazada SKU seviyesinde tahmin ve kurallara dayalı satın alma ve ikmal kararları almasını sağladı. Bu yetiler ile Penti; birbirine benzer mağazalarda (L4L) tek haneli stok artış rakamları ve yüzde 97 + SKU bulunabilirlik oranlarını korurken; çift haneli büyüme rakamlarına ulaştı. Açıklayıcı analizler ile tanılama yetkinliğini birleştiren Envanter Yönetim Ekranları paketi, operasyonel ekiplerin ve yöneticilerin KPI’ları takip etme ve anlık olarak ürün ve depo seviyesinde bilgileri incelemelerine imkân sağladı.

Bulut Tabanlı Platform üzerinden KPI’ların gerçek zamanlı olarak güncellenmesi  şirketin tüm seviyelerindeki çalışanları için büyük bir kazanç oluşturdu ve hızla haftalık toplantıların bir parçası olarak yerini aldı. İşbirliği hakkında konuşan Solvoyo Perakende Çözümleri Direktörü Asena Yozun Denizeri; "Bu çözümler; karar verme süreçlerine standardizasyon, gelişmiş tahmin kabiliyeti ve analitik yeti getirirken, Penti’nin  operasyonel çeviklik ve esneklik kazanmasına imkân sağlamaktadır. Solvoyo’nun uçtan uca entegre planlama sistemleriyle Penti dijital transformasyon yolunda büyük bir adım atarak, iş süreçlerinde yeni bir çağ açıyor’ dedi.

 

 İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları