Ransomware Koruması Sadece Bir Backup Planıyla Başlar!


 

Ransomware Koruması Sadece Bir Backup Planıyla Başlar!

2019 yılı sonuna kadar fidye yazılımı saldırılarından kaynaklanan hasarların dünya çapında “11.5 milyar dolara” ulaşacağı tahmin ediliyor.1 Bu, gezegendeki her insan için 1.50 dolarlık eşdeğer maliyettir.

Herhangi bir organizasyon için önleyici bir güvenlik stratejisi gereklidir ve aşağıdakileri içermelidir: kapsamlı bir iç eğitim programı. Fakat o zaman bile masum hatalar olabilir.

En iyi yaklaşım, bir yedekleme planına (gerçek bir yedekleme planına) sahip olmaktır. Dosyalarınızın güvenli bir kopyasını almak, alabileceğiniz en akıllı korumadır.

RANSOMWARE MALİYETLERİ

Fidye yazılımı siber suçlular, daha sonra şifreledikleri ve fidye için tuttukları değerli verilere yasadışı erişim sağlar. Çoğu durumda, bir kuruluşun maliyeti önemli olabilir

Hem fidye kendisi hem de iş kaybı veya normal işlemlere zarar vermesi açısından verilere erişim engellenmiştir.

Ayrıca, fidyeyi ödediğinizde sorunun gerçekten ortadan kalkacağının garantisi de yoktur. Birçok saldırgan, ilk istek ödendikten sonra daha yüksek bir fidye talep ediyor ve Fidye yazılımı kurbanlarının yüzde 20'si hiçbir zaman şifre çözme anahtarı gönderilmez.

Peki ya onların yerinde döndürebileceğiniz tüm önemli dosyaların başka bir kopyasına sahipseniz?

Verilerinizi güvende tutmak için kullanabileceğiniz dört yedekleme stratejisi:

 • Hava boşluğu yedeklemeleri oluşturun - Verileri çevrimdışı tutmak ve teyp gibi çıkarılabilir medyada tutmak, saldırganların fidye için verilere erişmesini ve şifrelenmesini imkansız hale getirir. Az sayıda önlem fidye yazılımdan yüzde 100 güvenli olduğunu iddia edebilir, ancak bu onlardan biri ve kuruma verdiği değer abartılamıyor.
 • Birden fazla yedekleme görüntüsünün kopyasını farklı konumlara dağıtın - Yedek resimlerin kopyalarını birden fazla konumda tutmak, fidye yazılımı genellikle sıradan kullanıcı hesapları aracılığıyla yerel olarak depolanan ve erişilen verilerle sınırlı olduğundan, verilerinizin tüm kopyalarını yakalama girişimlerini daha da engelleyebilir. Birden fazla yedekleme görüntüsünün dağıtılması, her bir kopyanın keşfedilmesini zorlaştırır ve çoğu ransomware saldırganının takip etmeyeceği zaman alıcı bir sorun yaratır.
 • Yedekleme kimlik bilgilerinin kullanımını sınırlama - Yönetme izni verilen oturum açma kimlik bilgilerinin veya kullanıcı hesaplarının kullanımını kısıtlama ve yedekleme sisteminizi çalıştırmak, bir kullanıcının phishing girişimlerini veya potansiyel olarak tehlikeli bir web tarama oturumunu büyük ölçüde azaltır ve hatta ortadan kaldırabilir. Bu adım, en yaygın giriş noktasını etkili bir şekilde kapatır ve yedekleme ortamınızın fidye yazılımı ile bulaşmasını önlemeye yardımcı olur.
 • RPO'nuzu değerlendirin - Kurtarma işleminizi küçültmek için daha sık yedekleme yaparak fidye yazılımı saldırısından gelen hasarı sınırlandırın.

TÜM VERİLER İÇİN BÜTÜNLEŞİK KORUMA

Veri Merkezi Yedekleme ve Kurtarma için # 1 olarak adlandırılan NetBackup, sanal yedekleme ve bulut tabanlı dağıtımlar için geleneksel yedekleme uygulamalarının elde edebileceğinin ötesine geçen çığır açan özellikler sunar.

Modern iş yükleri için tasarlandı, tüm veri varlıklarınız için karma sanal, fiziksel ve çoklu bulut ortamlarında tek bir arabirim aracılığıyla yönetilen otomatik, birleşik veri koruması sağlar. Bir yedekleme yöneticisiyseniz, işi fidye yazılımlara karşı korurken zamandan ve paradan tasarruf etmek için güvenebileceğiniz özelliklerden bazıları şunlardır.

NetBackup’In, riski azaltmak için özellikleri:

 • Otomatik Görüntü Çoğaltma (AIR) - Yedekleme görüntüleri ve kataloglar bir ağ üzerinden diğerlerine otomatik olarak çoğaltılabilir.
 • Anlık görüntü çoğaltma - NetBackup Anlık Görüntü Yönetimi kullanılarak oluşturulan donanım anlık görüntüleri, site dışındaki konumlardaki diğer depolama sistemlerine otomatik olarak çoğaltılabilir.
 • Teyp kasası — Vault, uygun bir kaseti otomatik olarak bir robot kütüphanesinden çıkarır, kasetlerin saha dışındaki depolama tesislerine geçişini izler ve günlük sevkıyat veya e-posta ile kayıt yönetimi satıcınıza eklemek üzere raporlar yazdırır.
 • Veritas Esneklik Platformu (Resiliency) ile Entegrasyon — Esneklik Platformu ile entegrasyon, veri kaynağınızın replikasyon olup olmadığına veya replikasyon ve NetBackup veri kaynaklarının bir kombinasyonu olmasına bakılmaksızın, heterojen ortamlarınızdaki uygulamalar için esneklik sağlar.

Herhangi bir depolama hedefinden hızlı ve güvenilir kurtarma sağlayan NetBackup özellikleri:

 • Anlık erişim - Herhangi bir kullanıcı tarafından verilen erişim tarafından erişilebilen basit, web tabanlı bir kullanıcı arayüzü kullanarak bir VMware yedekleme görüntüsünü bağlayın ve tarayın.
 • Anında kurtarma - Sanal makineleri (VM) ve veritabanlarını doğrudan bir yedekleme diskinden önyükleyerek kurtarın.
 • Bare metal geri yükleme - Hızlı bir şekilde geri yükleme için fiziksel bir sistem hazırlayın ve manuel yeniden yapılandırma ihtiyacını ortadan kaldırın.
 • Granüler kurtarma — NetBackup Granüler Kurtarma Teknolojisi, veri kaynaklarının içeriğini endeksleyerek, sınırsız deneme-yanılma girişimi olmadan belirli öğeleri geri yüklemeyi kolaylaştırır.

İş sürekliliği söz konusu olduğunda hokkabazlık yapacak pek çok önceliğe güvenebileceğiniz bir veri koruma çözümüne ihtiyacınız var. NetBackup’ın birleşik koruma özellikleri ve basitleştirilmiş veri yönetimi, fidye yazılımı saldırılarına karşı korunurken veri uyumluluk ve kurtarma hedeflerinize ulaşmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırır.

BULUT İŞYÜKLERİ İÇİN BÜTÜNLEŞİK KORUMA

NetBackup 8.1.2, birleşik altyapı üzerine kurulu birleşik bir çözümle kurumsal veri korumanın şaşırtıcı karmaşıklığını azaltır, petabyte düzeyinde kapasitede sınıfının en iyisi performansıyla acımasız büyümeye sahip ölçeklendirir ve bir Servis olarak BT'ye giden yolu açar uygun, self-servis işlem. Verilerin hızlı görselleştirilmesini ve minimum riskle bulut kabulünün hızlandırılmasını sağlayan evrensel veri yönetimi için temel oluşturur. BT, maliyet merkezinden iş olanaklarına dönüşürken, NetBackup bugünün ve yarının çeşitli zorluklarını çözmek için tasarlandı ve sonuçta kuruluşlara daha hızlı hareket etme ve daha büyük riskler alma konusunda güvence veriyor, bilgilerinin güvende olacağına inanıyor.İlginizi Çekebilecek Yazılarİletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları