Yerli IoT girişimi Onlock, akıllı kilitlerle hayatı kolaylaştırıyor


Yerli IoT girişimi Onlock, akıllı kilitlerle hayatı kolaylaştırıyor

 

StartersHub XO 2017 programının başarılı mezunlarından yerli IoT girişimi Onlock, StartersHub ve Viveka'dan aldığı yatırımlarla birlikte akıllı kilitlerin yanı sıra ev ve ofisler için de IoT ürünleri geliştirmeyi hedefliyor.

Akıllı telefonların hayatımıza kattığı konfor, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisiyle çok daha geniş bir çerçevede kolaylık sağlıyor. Mobil cihazlardan kontrol edilebilen akıllı bir kilit sistemi geliştiren yerli IoT girişimi Onlock, Dinçer Sözütok, Gökhan Tekir, İsmail Baysal ve Çağrı Mehmet Çalış tarafından Ankara merkezli olarak kuruldu. StartersHub XO 2017 programını başarıyla tamamladıktan sonra aldığı devam yatırımıyla seri üretime geçmeyi ve ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.

IoT tabanlı ürünleri için TÜBİTAK'tan 150 bin TL hibe alarak yola çıkan Onlock, Türkiye'nin önde gelen girişim fonlama kuruluşlarından StartersHub'dan 20 bin dolar ön tohum yatırımı almıştı. Onlock yakın dönemde yine StartersHub ve Viveka'dan aldığı tohum yatırımıyla birlikte değerlemesini 1,15 milyon dolara çıkardı.

Aldıkları bu devam yatırımıyla birlikte seri üretime geçiş için yeşil ışık yaktıklarını belirten Onlock kurucu ortaklarından Dinçer Sözütok, "Akıllı kilit teknolojisi, her türlü kapıya kolayca entegre edilebilen tak-çalıştır modeliyle küresel pazarda da önemli bir potansiyele sahip. Yerli bir IoT girişimi olarak StartersHub ve Viveka'dan aldığımız yatırımları seri üretime geçmek, ev ve ofisler için geliştirdiğimiz IoT ürün gamını genişletmek için kullanacağız." diye konuştu.

 

Kaybolan anahtarlar geçmişte kalacak

Onlock'un tasarladığı kolay kurumlu akıllı kilit sistemi, mevcut kapı göbeklerini değiştirmeden kapılara entegre olurken cep telefonu ve akıllı saatler üzerinden tek dokunuşla kapı kilitlerinin açılması sağlanıyor. Onlock, geliştirdiği ürün ile anahtar kayıplarından doğan zaman ve maddi zararları en aza indirmeyi amaçlıyor. Üstelik aynı evde yaşayan diğer bireylere de uygulama üzerinden kolayca erişim izni tanımlanabiliyor. Çift katmanlı uçtan uca şifreleme kullanan Onlock akıllı kilit sistemi, kullanıcıya ait veriyi ve izin yetkilerini bankacılık seviyesinde güvenlik teknolojileriyle koruyor.

Paylaşımlı evler için ideal

Onlock'un IoT destekli, anahtarsız kilit sistemi Airbnb gibi paylaşımlı ev kullanımında büyük kolaylık sağlıyor. Erişim izninin süreli olarak ayarlanabilmesi, her yeni kiracıya anahtar verme ve çıkışta geri alma zahmetini ortadan kaldırıyor. Öte yandan eve sürekli giriş çıkış yapan bakıcı, temizlikçi ve benzeri görevliler için de giriş çıkış saatlerine uygun erişim izni tanımlanabiliyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları