İşletmeler Siber Güvenliklerini Sağlamak İçin Neler Yapmalı ?


İşletmeler Siber Güvenliklerini Sağlamak İçin Neler Yapmalı ?

Bilgi güvenliği işletmeler ve kurumlar açısından son derece önemli olduğu için, işletmelerin siber güvenlik noktasında tüm önlemleri alması gerekmektedir. Siber saldırgan kişiler tarafından yapılacak hack işlemi ve bunun duyulması, şirketinizin itibarı ve güvenliği noktasında soru işaretleri oluşturacaktır. Siber saldırılara maruz kalmadan önce, siber güvenlik önlemlerini almalısınız. Teknolojinin hayatın her alanına yayılması ile birlikte, dünyanın her yeri birbirine daha yakın hale geldi. Öyle ki,  Marshall Mc Luhan dünya için Global Village (Küresel Köy)  tanımını yapmıştır. İnsanlar, kurumlar, işletmeler ve devletler tüm işlemlerini teknolojinin kolaylıklarını kullanarak gerçekleştirebilmekte, milyonlarca kişiye ulaşarak, hizmetlerini, ürünlerini sunabilmektedir. Hayatın olağan akışı içerisinde bilgi teknolojilerinin böylesine yoğun kullanımı bazı riskleri de beraberinde getirmektedir.

Kurumlar ve işletmelere yönelik siber saldırı:

Televizyon ve internet sitelerinden her gün teknolojinin yeni yöntemlerinin kullanıldığı dolandırıcılık yöntemlerini duyuyoruz. Kamu kurumlarına, özel işletmelere, KOBİ’lere ve daha küçük işletmelere ya da bireysel hesaplara kötü niyetli kullanıcılar tarafından siber saldırı işlemleri gerçekleştirilmekte. Genel adı fidye yazılımları diye tabir edilen bu tür kötü amaçlı yazılımlar dolayısıyla şirketlerden yüklü miktarda para istenmekte ve bilgileri geri onlara satılmaktadır.

Siber güvenlik büyük önem arz ediyor:

Kötü niyetli bilgisayar korsanları olarak tanımlanan hacker tarafından yapılan bu tür zarar verici siber saldırılara karşı kişilerin ve kurumların, işletmelerin alması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bir bütün olarak düşünülen siber güvenlik neticesinde işletmelerin bilişim sistemleri alt yapısı, siber ağlar üzerinde güvenlik sağlanmış olur. Böylece şirketin bütünlük ve gizliliği korunarak, tehditlere karşı gerekli önlemler alınmış olur.

İşletmeler siber güvenliklerini nasıl sağlamalı?

Bilgi güvenliği işletmeler ve kurumlar açısından son derece önemli olduğu için, işletmelerin siber güvenlik noktasında tüm önlemleri alması gerekmektedir. Siber saldırgan kişiler tarafından yapılacak hack işlemi ve bunun duyulması, şirketinizin itibarı ve güvenliği noktasında soru işaretleri oluşturacaktır. Siber saldırılara maruz kalmadan önce, siber güvenlik önlemlerini almalısınız. Bunun için yapılması gereken belli başlı önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Oluşabilecek güvenlik zafiyetine karşı alt yapı sistemlerini güncel tutmak ve taramak.
 • Hem firma yöneticilerinin hem de bilgi işlem servisi çalışanı ya da bu iş için görevlendirilmiş kişilerin, siber güvenlik programları ile bilinç düzeyleri artırılmalı.
 • Siber saldırı sonrası oluşabilecek zarar ön görülmeli.
 • Belirli dönemlerde simülasyonlar ile siber saldırı testleri yapılmalı.
 • Bilgi güvenliği noktasında asla taviz verilmemeli.
 • Bilgi güvenliğinin kurumun en hayati parçalarından biri olduğu düşüncesi ile hareket edilmeli ve iş süreçlerinin tamamında bu uygulama esas alınmalı.
 • Bilgi güvenliği politikaları noktasında şirket yöneticileri ve amirler dahi kimseye istisna gösterilmeden uygulama yapılmalı.
 • Veri hırsızlığına karşı kontrol mekanizmaları geliştirilmeli ve log sistemleri tutarak, ağ güvenliği sağlanmalı.
 • Siber saldırıların her an olabileceği düşüncesi akıllardan çıkmamalı. Bunun için iş yerinin genelinde aktif olarak firewall, İPS, İDS gibi güvenlik ürünlerini konumlandırmalı, bunları iş yeri işleyişine göre optimize etmelisiniz.
 • Kurumun networkü yani ağı üzerindeki her türlü aktiviteyi kayıt altına alarak, bunları aylık ya da yıllık olarak izleyebilecek durumda olmalısınız.
 • Veri ihlali ve bilgi güvenliği ihlali gibi olaylara karşı şirket içerisinde kontrol mekanizmaları geliştirmelisiniz.
 • Ofis içerisinde ya da uzaktan çalışan personeller için şifreli iletişim kanalları olan VPN, PROXY gibi güvenli iletişim kanalları oluşturmalı ve çalışanların bu sistemler üzerinden çalışmasını kural haline getirmelisiniz.

Kurumlar siber güvenliklerini nasıl sağlamalı?

Kurumlarda siber güvenliği sağlamak kuruluş ve kullanıcıların varlıklarını korumak amacıyla kullanılan araçlar, politikalar, güvenlik kavramları, güvenlik teminatları, kılavuzlar, risk yönetimi yaklaşımları, faaliyetler, eğitimler, en iyi uygulamalar ve teknolojilerin bütününü kapsamaktadır. Kurum, kuruluş ve kullanıcıların varlıkları, bilgi işlem donanımlarını, personeli, altyapıları, uygulamaları, hizmetleri, telekomünikasyon sistemlerini ve siber ortamda iletilen ve/veya saklanan bilgilerin tümünü kapsamaktadır. Siber güvenlik, kurum, kuruluş ve kullanıcıların varlıklarına ait güvenlik özelliklerinin siber ortamda bulunan güvenlik risklerine karşı koyabilecek şekilde oluşturulmasını ve idame edilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Siber güvenliğin temel hedefleri erişilebilirlik, bütünlük ve gizliliktir.

Kaynak: https://berqnet.com/blog/siber-guvenlik-nedir

Berqnet firewall, siber güvenlikte en büyük çözüm ortağınız:

Firewall cihazları, işletmelerin ve kurumların siber güvenliğini sağlamada ve gelebilecek saldırılara karşı korumada geliştirilmiş cihazlardır. Böylesine önemli bir göreve sahip firewall cihazların seçiminde mümkün olduğunca yerli ürünleri seçmeniz büyük önem arz etmektedir. Türkiye’de yüzde 100 yerli Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Berqnet firewall cihazı işletmenizin siber saldırılara karşı korunmasına büyük destek olmaktadır. Berqnet firewall cihazları ile kurumunuzun ağ trafiği sürekli izlenir ve zararlı isteklere karşı koruma sağlanmış olur. IPS ve IDS özelliklerine de sahip olan Berqnet firewall cihazları, internet trafiğiniz üzerinde oluşabilecek anormal durumları tespit ettiğinde, bloke ederek koruma sağlayabilirsiniz. Antivirüs veritabanı otomatik olarak kendini güncellediği için, cihazınızı aldıktan yıllar sonra dahi, yeni nesil virüslere karşı korumasını sağlamaya devam eder. Tüm bu etkin yöntemler sayesinde siz, siber saldırılara karşı daha korunaklı bir yapıya kavuşmuş olursunuz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları