Siber Güvenliğin Kalbi Zonguldak’ta Attı


Siber Güvenliğin Kalbi Zonguldak’ta Attı

Siber Güvenlikte Kritik Unsur İnsan Kaynağı temasının işlendiği Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi davetlilerin ve üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisiyle başladı.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından düzenlenen ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından da desteklenen Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi, 13 Mayıs 2022 Cuma günü Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezinde geniş bir katılımla açıldı.

“Siber Güvenlikte Kritik Unsur İnsan Kaynağı” temasının işlendiği zirvede, BAKKA Genel Sekreteri Dr. Lütfi Kansu, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz açılış konuşması gerçekleştirdi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç bugünün, artık yenilikçi teknolojiler çağı haline geldiğini ve siber saldırıların "altın çağı"nın yaşandığını söyledi.Siber güvenliğin artık bir ihtiyaç olduğunun, her geçen gün daha hayati olmaya devam ettiğinin altını çizen Koç, "Yenilikçi teknolojiler; düşünme yapımızı, davranış şekillerimiz ve iş yapış şekillerimizi tamamen değiştirdi. Dijitalleştirme; hayat kalitemizi artırdığı gibi siber saldırılara karşı mağdur duruma da getirebiliyor. Eskilerde daha az ve genellikle de kişisel olarak yapılan siber saldırılar günümüzde artık devletler seviyesinde karmaşık, yıkıcı ve en önemlisi de hedef odaklı olmaya başladı. Artık saldırganların da motivasyonu çok değişti. Artık çıkar sağlamaya ve zarar vermeye doğru gidiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yapay zekânın özellikle “hackleme” konusunda ne tür bir yıkıcı etkisinin olacağını henüz bilmediklerini anlatan Koç şöyle devam etti: "Siber saldırıların daha akıllı hale geldiğini görüyoruz. Mevcut saldırı yöntemlerinin daha akıllı ve kusursuz hale geleceği kesin. Artık yapay zekâyla siber saldırılar yapılmaya başlandığı zaman insan faktörü ortadan kalkıyor. Yapay zekâ siber saldırı yapmaya başladığı zaman yorulmayacak, 7/24 sistemlere saldırmaya devam edecek. Peki, biz buna karşı nasıl önlem alacağız? Biz de yapay zekâlı sistemler geliştireceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir sisteminde yüzde 100 siber güvenlik ortamı oluşamaz. Bunun farkında olacağız öncelikle."

Siber güvenlikte bilmekle gereğini yapmak arasında çok büyük fark var olduğunu vurgulayan Koç, 7'den 70'e herkesin dijital okuryazarlığını artırmak istediklerini kaydetti. Koç, Türkiye'de siber güvenlik konusunda farkındalığın daha erken yaşlarda başlaması gerektiğinin farkına vardıklarını dile getirerek artık ortak akılla işler yapmaları gerektiğini, köklü bir koordinasyon grubuyla üretilen yerli ve millî ürünleri kamuda daha fazla kullanabilmek adına bir çalışma başlattıklarını, yakın bir zamanda daha fazla yerli ürünü kamuda kullanmaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker yaptığı konuşmada yerli ve millî ürünler yapabilmenin önemine dikkat çekerek "Bunu savunma sanayiinde yaptık, operasyonlarla gösterdik. Pek çok ürünü yapabildik. Siber güvenlikte hayli hayli başarırız. Burada çok başarılı olacağımıza inanıyorum." dedi. Siber alanın sadece savunma sanayiyle kısıtlı olmadığına değinen Şeker, "Siber alan dediğimizde her alanı ilgilendiriyor. Enerji sektöründen ulaşım sektörüne, haberleşmeden kritik altyapılara kadar her yer artık tehdit altında. Biz bütün bunları korumak zorundayız, bunlarla ilgili tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Son yaşanan Rusya- Ukrayna savaşını hepimiz yakından izliyoruz. Orada klasik konvansiyonel muharebenin yanı sıra bir taraftan da siber savaş da arkadan devam ediyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi arasındaki işbirliği ile kurulacak olan Siber Vatan Yetkinlik Merkezlerinin işbirliği protokolü imza töreni yapıldı.

İmza töreni ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından çekiliş yapılarak hediyeler verildi.

Melek yatırımcı ve Girişimci Burak Dayıoğlu, siber güvenlik alanındaki deneyimlerini gençlerle paylaştı. Atarlabs’ı nasıl hayata geçirdiklerini ve bu yolda nelerle karşılaştıklarını öğrencilere aktardı. Dayıoğlu’nun konuşması, öğrenciler ve davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

Ardından Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Alkan, siber güvenlik alanında istihdamın geliştirilmesinin önemine vurgu yapan sunumuyla gençleri ve davetlileri bilgilendirdi.Aranın ardından “Yeni Savaş Alanı: Siber Uzay” başlıklı ilgi çekici söyleşileriyle, Millî Savunma Bakanlığından Dz.Y.Müh.Kd.Alb. Barış Egemen Özkan ve Jandarma Genel Komutanlığından J.Mu.Alb. Hasan Mutlu büyük alkış aldı.

Moderatörlüğünü, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Salih Talay’ın üstlendiği “Farklı Bir İstihdam Alanı: Siber Güvenlik” başlıklı panelde üye firmalarımızdan Havelsan’dan Dr. Mert Özarar, Turkcell’den Dr. Emin İslam Tatlı, Barikat’tan Cenk Özügür ve BAKKA’dan Muhammet Temli konuşmacı olarak hazır bulundu ve istihdamın önemine vurgu yapılarak özellikle gençlere tavsiyelerde bulunuldu.

Davetli ve öğrencilerin ilgiyle takip ettiği etkinlikte sırayı “Siber Güvenlikte Dışa Bağımlılık ve Yerlileştirme Çabaları” başlıklı panel aldı. Panelin moderatörlüğünü, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Muhammet Sami Ulukavak üstlendi. Ulukavak yönetimindeki panelin konuşmacıları T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı İrfan Keskin, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın, ve üye firmalarımızdan Trapmine’dan Celil Ünüver ve Picus’tan Süleyman Özarslan idi. Panelde, tüm alanlarda olduğu gibi siber güvenlikte de yerlileşmenin önemine vurgu yapıldı ve gençlere tavsiyelerde bulunuldu.

Etkinliğin ilk günü gençlerin uzun süren alkışlarıyla son buldu. Etkinliğin ikinci ve son günü start up weekend etkinliği ile devam etti.

Kaynak:

https://siberkume.org.tr/NewsDetail


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları