Kişisel Veriler…


Kişisel Veriler…

2020 yılı salgından dolayı daha çok zamanımızı evde geçirdiğimiz, eğitim ve iş hayatımızı evden sürdürmeye çalıştığımız bir yıldı…

Elbette uzaktan eğitim, uzaktan iş ve uzaktan eğlence deyince teknoloji ve internet altyapısı kendini öne çıkarttı. Zoom ve benzeri ortamların yıldızları parlarken, kişisel veriler konusunda da ağır eleştirilerle karşılaştılar. Bu tartışmaların da şiddeti bazen artarak bazen de azalarak sürdü.

Ama 4 Ocak 2021 günü WhatsApp’tan gelen yeni sözleşme uyarısı 2021 yılını “Kişisel Veriler Yılı” olarak ilan etmeye yetti gibi görünüyor…

Bir Facebook şirketi olan WhatsApp’ın tam bu sırada yeni bir sözleşme taslağını AB dışındaki ülke vatandaşlarına dayatması, yani çifte standart uygulaması öncelikle Türkiye ve Hindistan’da ciddi tepkilere neden oldu. Hatta İtalya’da bile benzeri tedirginlikler yaşanınca İtalyan Kişisel Verileri Koruma Otoritesi Garante, WhatsApp’ın AB yerleşik kişiler için verdiği teminata rağmen gerekirse duruma müdahale edebileceğini açıkladı. Ülkemizde önce Rekabet Kurumu, ardından da Kişisel Verileri Koruma Kurumu inceleme başlattı. Rekabet Kurumu, inceleme sonuçlanana dek yeni sözleşmenin yürütülmesini de durdurma kararı aldı. Bunların da etkisiyle olsa gerek, WhatsApp sözleşmenin uygulanmasını 15 Mayıs 2021 tarihine erteledi. Ne var ki bu yaklaşım, WhatsApp’ın alternatif uygulamaları olan Signal ve Telegram’a ve hatta yerli alternatif olan BİP’e yönelik yüksek bir rağbeti engelleyemedi.

Geçen yıl AB yerleşik kişilerin verilerinin Facebook İrlanda tarafından Facebook Amerika’ya aktarılmasını, ABD’de yeterli düzeyde koruma olmadığı gerekçesiyle durdurulmasını isteyen dava sonuçlandırılmış ve durdurulmasına karar verilmişti. Ayrıca yine AB’de Sayısal Pazar Yasası (Digital Market Act) taslağı da yayımlanmıştı. Bu yasa ile özellikle Facebook gibi platformların rekabeti bozacak faaliyetlerinin önceden (ex ante) denetlenerek engellenmesinin önü açılmış olacak.

2021 yılının başında bir diğer ilginç olay da Amerikan borsasını çalkalayan GameStop hisseleri üzerinde oynanan oyun oldu. Bir Reddit alt grubu olan Wallstreetbets isimli bir grup, Melvin Capital isimli fonun, hisseleri düşmekte olan GameStop isimli şirketinin hisseleri üzerinde yüksek miktarlı açığa satış yaparak (açığa satış, bir şirketin hisselerini ödünç almak ve daha sonra daha ucuza satın alabileceğiniz umuduyla piyasada satmak anlamına gelir) büyük miktarlarda kazanç elde etmeye yönelik girişimine karşı GameStop hisselerinden büyük miktarda alım yapma yoluna gitti. Bu girişimin sonucu olarak hisse fiyatlarında 2-3 gün içerisinde %650 oranındaki artış, kolay yoldan kazanç elde etmeyi hedefleyen Melvin Capital firmasının bir anda kendisini iflasın eşiğinde bulmasına yol açtı. İflastan grup şirketlerinin 2,75 milyar dolar desteği ile zor kurtuldu.

Wallstreetbets grubu piyasaları mantıksız hale getirerek dijital çağda yepyeni bir dönemi de başlatmış oldu. Artık finans sektörünün arsız oyuncuları da sosyal medya çağının içine çekilmiş oldu...

Bir diğer konu olarak, ülkemizde iletişim sektörüne yüklenen vergiler eskiden beri hep tartışıla gelmiştir. Zaman zaman hafifletilse de, hükümetlerin öncelikli alanları arasında yer aldığı söylenen iletişim sektörü, nedense her hükümet tarafından ayrıca hırpalandı. Son olarak da 5G’de yerli ürün tartışmalarının ortasında özel iletişim vergisi %7,5’tan %10’a çıkartıldı.

2008 yılında 9,76 milyar dolar olan mobil haberleşme sektörünün toplam geliri 2019 yılı sonunda 6,15 milyar dolara kadar geriledi. Bu sadece Turkcell’in 2008 yılındaki gelirine karşılık gelen bir rakam…

İlginçtir ki, Türk mobil haberleşme sektöründeki toplam gelirlerin yarısına sahip olan devlet bu alanda en büyük oyuncu durumunda. Gelirlerin diğer yarısını da 3 işletmeci paylaşıyor… Eğer mobil sektördeki oyuncuların 5G sistemlerine yatırım yapmaları isteniyorsa, gelirlerinin yarısından fazlasına karşılık gelen doğrudan ve dolaylı vergi yüklerinin hafifletilmesi gerekmektedir.

Bu ayki sayımızda ana tema olarak; "Bir milli güvenlik meselesi: ZOOM, TEAMS, MEET ve diğerleri" konusunu işledik. Dergimizde “Kurumsal Siber Güvenlikte İçeriden Gelen Tehditler” ve “Küresel Salgın Döneminde Kişisel Veriler ve Temas Takip Uygulamaları” başlıklı makalelerin yanı sıra TAGS Güvenlik Çözümleri Genel Müdürü Ümit Biçer ile söyleşi de yer almaktadır.

Son olarak, tüm dünyada olduğu gibi bizde de COVID-19 salgınına yönelik aşılama kampanyası başladı. Umarız bu süreç tüm dünya ile benzer bir zamanda tamamlanır da biraz da olsa nefes alıp normalleşmeye başlarız.

 

Mehmet Ali İNCEEFE

CyberMag Dergisi Editörü


İlginizi Çekebilecek Yazılarİletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları